Ze života hasičů 2021

11.11.2021

Dopravní nehody

Letošní rok byl pro naši jednotku velice náročný v mnoha ohledech a je určitě o čem psát.

Stěžejní novinkou a zároveň velkým závazkem bylo získání takzvané předurčenosti k dopravním nehodám. Co vlastně je taková předurčenost k dopravním nehodám? Když to zjednoduším, tak je to povolení obdržené od ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Jihomoravského kraje, aby naše jednotka mohla samostatně zasahovat u jakékoliv dopravní nehody v okolí naší obce a zároveň zařazení jednotky do krajského poplachového plánu. Důvod proč jsme toto oprávnění obdrželi je prostý, jde o to, aby v co nejkratší době byla všem účastníkům dopravní nehody poskytnuta neodkladná a potřebná pomoc.

I když se zdá, že je to ze Znojma k nám, na Šumnou kousek, tak právě dojezdový čas profesionálních jednotek do okolí našeho regionu je tím hlavním důvodem. Okolí Vranovska, Lančovska, Vratěnína a Bítova je bohužel pro znojemské hasiče na míle vzdáleno a dojezdové časy jsou neúprosné. Hlavně v zimních měsících.

Delší dobu byla hledána jednotka, která by se tohoto nelehkého úkolu chtěla zhostit. Nakonec padlo rozhodnut právě na Šumnou. Nic by samozřejmě nešlo bez šumenských hasičů, kteří s tímto nelehkým úkolem souhlasili. Opomenout nesmím ani podporu obce a jejího zastupitelstva, které tuto myšlenku schválilo.

Zásahy u dopravních nehod jsou velmi specifickou činností, která si vyžaduje maximální připravenost jednotky a jejich členů. S předurčeností souvisí spousta administrativy a komunikace s krajským ředitelstvím HZS. Se zajištěním materiálního vybavení jednotky nám pomohla především obec Šumná, částečně dotace z Jihomoravského kraje a dostalo se i nemalé podpory firmy Holmatro, distributora vyprošťovacího zařízení. Svépomocí jsme se pustili do realizace vestavby do dopravního automobilu VW Transporter. Materiál na přestavbu jsme dostali sponzorským darem od pana Zbyňka Koryťáka ze Šumné. Přestavba byla realizována za pomocí pana Vlastimila Bindera z Bítova a několika členů jednotky.

Avšak nejdůležitější bylo řádné proškolení samotných členů zásahové jednotky v problematice vyprošťování osob z havarovaných vozidel, kdy jsme před zařazením do samotného kurzu ve vyprošťování absolvovali 32 hodin praktického a teoretického výcviku v oblasti taktiky, techniky postupu a první předlékařské pomoci. Dále, se 14 členů výjezdové jednotky zúčastnilo samotného kurzu ve vyprošťování na hasičské stanici ve Znojmě. Kurz byl v rozsahu 40 hodin, vedli ho zkušení instruktoři HZS a byl zakončen závěrečnou zkouškou, kterou jsme úspěšně absolvovali. Před zařazením jednotky na výjezdy, bylo nutné provést tzv. prověřovací cvičení, kdy jsou podmínky dopravní nehody simulovány jako na reálném výjezdu a jednotka neví kdy, kde a co proběhne. Celé prověřovací cvičení - taktika, technika a postup zásahu, včetně první předlékařské pomoci je na místě události hodnocena příslušníky HZS.

Pak už zbývalo jen dokončení administrativních úkonů, aby jednotka dostala potvrzení, že může vyjíždět a pomáhat při jakýchkoliv dopravních nehodách. Všechno došlo ke zdárnému konci a od 1. srpna roku 2021 oficiálně vyjíždíme k dopravním nehodám. K dnešnímu dni byla jednotka povolána již k 7 nehodám.

Celoroční přípravu jsme zúročili na krajské soutěži dobrovolných jednotek ve vyprošťování dopravních nehod. Tato soutěž probíhá pravidelně již několik let a účast předurčených jednotek je povinná. Slouží také jako pravidelná příprava dobrovolných jednotek. Celkem je v Jihomoravském kraji 9 jednotek předurčených k dopravním nehodám. V okrese Znojmo je Šumná jedinou jednotkou.

Ostatní

V letošním roce určitě nikomu neutekla událost, kdy část jižní Moravy zasáhlo ničivé tornádo. Po domluvě se starostou a s jednotkou byla ihned nabídnuta pomoc pro zasažené obce. Jednalo se jak o pomoc materiální, tak hlavně pomoc fyzickou a technickou v místě události. Přes krajské operační středisko jsme dne 28. 6. 2021 vyjeli do obce Mikulčice. Tam jsme řezali popadané stromy a připravovali v bývalém areálu továrny prostor, pro vznikající skládku společně se záchranným útvarem HZS ČR z Hlučína. Poté jsme v dané obci pomáhali s odklizením střech, sutin a všeho co bylo potřeba. Výjezd naši jednotky byl ve 4:30 ráno a domů jsme dorazili ten den kolem 22 hodiny. Práce probíhala za extrémního vedra. Jednalo se o velmi fyzicky i psychicky náročný zásah. Když si uvědomíte, že obyvatelé zasažených obcí přišli v několika málo minutách o vše...

Ale každá, i když v celém rozsahu drobná pomoc je dobrá a potřebná.

Dne 2. 7. 2021 byla jednotka do oblasti vyslána znovu. Jeli jsme do města Hodonín, kde nás čekalo nelehké manipulování a rizikové kacení lesa v kalamitním stavu. Jednalo se o skautský tábor, jenž byl vybudován uprostřed vzrostlého dubového lesa v příměstské části Hodonína-Bažantnice. Tento celý vzrostlý les o rozloze naší obce a skautská chatová osada v něm, byl ničivým tornádem polámán jak zápalky během 10 vteřin. O čemž jsme se později mohli přesvědčit na náhodně pořízeném videu místních obyvatel. Opět jsme tam byli od brzkých ranních hodin až do noci.

Pomáhali jsme nejen za hranicemi našeho okresu, ale hlavně tam, kde jsme primárně potřeba pro naše známé a blízké. Dostalo se k nám také poděkování za jeden z našich výjezdů:

" Dne 10. 7. 2021 v dopoledních hodinách oznámil za mé přítomnosti můj známý Pan Vrána rizikově vyvrácený strom po nedávných vichřicích v chatové oblasti u Vranovské pláže, kdy na místo dorazilo družstvo SDH Šumná pod pod velením Lukáše Ferkoviče a strom profesionálním způsobem pokáceli. Tímto zásahem byla zachráněna chata, která stála pod ním. Zásahem byl uchráněn majetek v řádu několika milionů korun a celoživotní práce dvou generací rodiny Vranových. Tímto bych rád poděkoval za profesionální přístup a maximální nasazení všech zúčastněných hasičů. S pozdravem a velkým poděkováním Robert Gashi."

Nemalá byla pomoc přímo obyvatelům obce Šumná. Zde jsme několikrát zasahovali při odstraňování stromů, které hrozili pádem na rodinné domy, dále při odstraňování nebezpečného hmyzu nebo při překládce havarovaného kamionu plného materiálu.

V letošním roce jsme pomocí dotací z Nadace Agrofert začali s obnovou dýchací techniky Saturn, která je již zastaralá. Tuto techniku je potřeba modernizovat a zvýšit tak naši bezpečnost u požáru. Finančně se na tomto projektu také podílí Sdružení hasičů Šumná a obec Šumná.

Měli jsme i několik exkurzí po Šumenské hasičárně, abychom ukázali jak pracujeme, jaké máme vybavení a co je všechno potřeba k vykonávání této činnosti. Navštívili jsme školy a školky v rámci vzdělávacích programů. Spolupracovali jsme se společností Camping Vranovská pláž, kde jsme prováděli práci, za kterou jsme byli i finančně podpořeni. Tyto peníze byly užity do spolufinancování dotace z Nadace Agrofertu na nákup dvou dýchacích přístrojů.

Mimo výcviku na dopravní nehody, jsme absolvovali spoustu dalších teoretických školení, školení zdravovědy a praktických výcviků ve zdolávání požárů, záchrany osob, rizikového kácení, vyhledávání osob, bezpečnosti při zásahu aj. Jedním z těch zajímavějších výcviků byl nácvik zdolávání požáru Šumnenského sila. Při něm jsme cvičili roztažení hadicového vedení od automobilové cisterny, až na střechu sila, a to v plném zásahovém vybavení a s dýchací technikou. Dalším, ze zajímavých výcviků byl společný nácvik plnění BAMBI vaku, zavěšenému k helikoptéře s jednotkami HZS a dalších obcí na Znojemském letišti.

Dne 19. Září v pravé poledne, se naše jednotka připojila k hasičům po celé České Republice a uctila minutou ticha zesnulé kolegy dobrovolné hasiče, kteří tragicky zahynuli při výbuchu plynu v obci Koryčany. Uctění probíhalo výjezdem techniky z garáží stanic, se zapnutou výstražnou signalizací a nástupem členů ustrojených v zásahové výstroji.

Na závěr chci poděkovat všem členům za jejich extrémní obětavost a nasazení. Poděkování patří také jejich rodinám, ženám, dívkám a přátelům, kteří je v této činnosti podporují. Je to totiž časově, fyzicky, někdy i psychicky náročný a nebezpečný koníček, pro někoho třeba i poslání. Záleží, jak tomu kdo chce říkat. Je potřeba brát na zřetel, že pokud se někomu něco stane a potřebuje pomoct, jsou mezi námi lidé, kteří jsou ochotni dobrovolně a zcela nezjištně kdykoliv, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a 365 dní v roce potřebnou pomoc poskytnout. Jsou ochotni řešit mimořádné situace, se kterými si lidé neví rady a bez pomoci druhých to nezvládnou. Na oznámení jsme schopni, během pár minut reagovat a k pomoci vyrazit. Bohužel trend poslední doby má spíše, co se událostí týče stoupající tendenci.

K výjezdové činnosti je potřeba také přičíst hodiny trénování, výcviků, školení, údržbu hasičské zbrojnice a techniky, výchovu mladých hasičů, sportovní činnost a zajišťovaní některých kulturních a společenských akcí v obci.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky